Masa : 0900 – 1000 pagi ( 60 minit ) Tema : Keperluan Asas Tajuk : Keperluan Asas Manusia
Hasil Pembelajaran : Selepas tajuk ini murid-murid dapat; • Mengenal keperluan asas manusia ( Makanan ) • Menyenaraikan jenis-jenis makanan yang; - Berkhasiat - Kurang berkhasiat
Set Induksi ( 10 minit ) Guru menyoal murid-murid tentang apa yang mereka makan dan minum untuk sarapan.
Aktiviti-aktiviti: Langkah 1 ( 10 minit ) Guru menunjukkan gambar sebuah keluarga yang sedang makan. Bersoaljawab. i. Apakah yang dibuat oleh keluarga ini ? ii. Apakah jenis-jenis makanan yang dihidangkan ? iii. Kenapakah kita perlu makan ?
Langkah 2.( 10 minit ) Guru menunjukkan gambar-gambar makanan yang berkhasiat seperti; Ikan, daging, susu, telur, buah-buahan, sayur-sayuran Murid-murid menamakan makanan yang ditunjukkan. Guru menyatakan kepentingan makanan yang berkhasiat terhadap sistem tumbersaran manusia.
Langkah 3.( 10 minit ) Guru menunjukkan gambar-gambar makanan yang kurang berkhasiat. Gula-gula, keropok, minuman bikarbonat, aiskrim, kek, coklat Murid-murid menamakan makanan yang ditunjukkan. Guru menegaskan keburukkan makanan yang kurang berkhasiat.
Langkah 4. Penutup.( 20 minit ) Latihan berbentuk mengkelaskan makanan yang berkhasiat dan makanan yang kurang berkhasiat.
Rumusan: Manusia memerlukan makanan sebagai keperluan asas untuk terus hidup.
PERANAN AHLI –AHLI KUMPULAN JOM BELAJAR DI USM Norsyafina Abdullah (faizalpatrick@gmail.com) Peranan: Membina blogger Menulis RPH Sains Tahun 4 Menyediakan ‘hardcopy’.
Tata ak Batang(tatabatang@gmail.com) Peranan: I. Menyediakan Alat Bantuan Mengajar Untuk Langkah 2 dan 3(Gambar makanan berkhasiat dan kurang berkhasiat )
Usha Dharan (ushadharan2009@gmail.com) Peranan: Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Langkah 4(lembaran Kerja Murid)
Linda Tan Lee Na (ltlindakg@gmail.com) Peranan: • Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Set Induksi . • Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Langkah 1.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 4
ReplyDeleteMasa : 0900 – 1000 pagi ( 60 minit )
Tema : Keperluan Asas
Tajuk : Keperluan Asas Manusia
Hasil Pembelajaran : Selepas tajuk ini murid-murid dapat;
• Mengenal keperluan asas manusia ( Makanan )
• Menyenaraikan jenis-jenis makanan yang;
- Berkhasiat
- Kurang berkhasiat
Set Induksi ( 10 minit )
Guru menyoal murid-murid tentang apa yang mereka makan dan minum untuk sarapan.
Aktiviti-aktiviti:
Langkah 1 ( 10 minit )
Guru menunjukkan gambar sebuah keluarga yang sedang makan.
Bersoaljawab.
i. Apakah yang dibuat oleh keluarga ini ?
ii. Apakah jenis-jenis makanan yang dihidangkan ?
iii. Kenapakah kita perlu makan ?
Langkah 2.( 10 minit )
Guru menunjukkan gambar-gambar makanan yang berkhasiat seperti;
Ikan, daging, susu, telur, buah-buahan, sayur-sayuran
Murid-murid menamakan makanan yang ditunjukkan.
Guru menyatakan kepentingan makanan yang berkhasiat terhadap sistem tumbersaran manusia.
Langkah 3.( 10 minit )
Guru menunjukkan gambar-gambar makanan yang kurang berkhasiat.
Gula-gula, keropok, minuman bikarbonat, aiskrim, kek, coklat
Murid-murid menamakan makanan yang ditunjukkan.
Guru menegaskan keburukkan makanan yang kurang berkhasiat.
Langkah 4. Penutup.( 20 minit )
Latihan berbentuk mengkelaskan makanan yang berkhasiat dan makanan yang kurang berkhasiat.
Rumusan:
Manusia memerlukan makanan sebagai keperluan asas untuk terus hidup.
PERANAN AHLI –AHLI KUMPULAN JOM BELAJAR DI USM
ReplyDeleteNorsyafina Abdullah (faizalpatrick@gmail.com)
Peranan:
Membina blogger
Menulis RPH Sains Tahun 4
Menyediakan ‘hardcopy’.
Tata ak Batang(tatabatang@gmail.com)
Peranan:
I. Menyediakan Alat Bantuan Mengajar Untuk Langkah 2 dan 3(Gambar makanan berkhasiat dan kurang berkhasiat )
Usha Dharan (ushadharan2009@gmail.com)
Peranan:
Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Langkah 4(lembaran Kerja Murid)
Linda Tan Lee Na (ltlindakg@gmail.com)
Peranan:
• Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Set Induksi .
• Menyediakan Alat Bantu Mengajar Untuk Langkah 1.